Projekty studenckie są sercem naszej działalności, gdyż pozwalają w praktyce zetknąć się z problemami naszej branży.
W ramach konkursu na Grant Rektora AGH budujemy stację sejsmometryczną w oparciu o mikrokomputer RaspberryPi i geofony.
Projekt koordynują: Jan Stach, Klaudia Kubacka i Przemek Kluczyński.
Po ukończeniu części konstrukcyjnej będzie można, na naszej stronie, podglądnąć na żywo zapisy z sejsmometru, który zostanie ustawiony w budynku A-0.
Budujemy sejsmometr, który mierzy przemieszczenia w trzech prostopadłych do siebie osiach współrzędnych. Posłuży to nam do próby oceny parametrów gruntu z użyciem metody HVSR.
W ramach konkursu na Grant Rektora AGH budujemy aparaturę do pomiarów elektrooporowych, dzięki której będziemy mogli badać zmienność oporności ośrodka geologicznego i wnioskować o jego budowie.
Koordynatorami projektu są: Kuba Florek, Michał Mierczak i Marek Ziobro.
Wraz z archeologami z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przy wsparciu Koła Naukowego Geodetów Dahlta i firmy GeoVolt poszukujemy pozostałości po grodzisku z eopki brązu w rejonie Tyńca.
Projekt koordynują Marek Ziobro i Piotr Ułasiewicz.
Mierząc bardzo małe zmiany natężenia pola magnetycznego w warstwie przypowierzchniowej próbujemy określić, gdzie mogą znajdować się pozostałości po działalności człowieka w szukanym rejonie.
Mierząc własności elektryczne gruntów staramy się określić jakie struktury geologiczne znajdują się pod linią profilu. W Tyńcu w ten sposób poszukujemy pozostałości po sadzawce, w której prawdopodobne jest znalezienie artefaktów archeologicznych.
W ramach konkursu na grant rektora 2017/18 wykonaliśmy zestwa do pobierania próbek skalnych z odsłonięć.
Składa się on z wiertni ze statywem, która wykonuje wiercenia na morko oraz szeregu wierteł koronkowych. Wykonaliśmy również stanowisko stacjonarne, w którym z uzyskanych rdzeni możemy pobierać próby do badań petrofizycznych.
W ramach projektu zebraliśmy rdzenie z piaskowców istebniańskich i ciężkowickich.
Koordynatorem projektu był Michał Wilkosz.
W ramach środków na grant rektora na rok 2014/15 wykonaliśmy na terenie Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ, AGH w Miękini poligon do badań geofizycznych.
Na jego terenie znajdują się zakopane w gruncie obiekty mające powodować anomalie geofizyczne, np. pusty kontener IBC, którego obecność powinna zostać wykryta metodą grawimetryczną lub rury, których można szukać metodą georadarową.
Ponadto zostały odwiercone dwa otwory o głębokości 20 m między którymi umieszczony został betonowy blok, który powinen zostać wykryty metodą sejsmicznej tomografii międzyotworowej.
Koordynatorem projektu był Maciej Barnaś.
Wykorzystując środki z Granta Rektorskiego zbudowaliśmy wraz KN Piorun oraz
KN GeosInformatica Wysokonapięciowy Generatora Fal Sejsmicznych, tzw. „Bulbulator”.
Koordynatorami projektu byli: Damiana Pala, Adrian Bogacz i Marcin Knafel.
W dniach 8 listopada i 23 listopada 2013 r. odbyły się dwa wyjazdy do miejscowości Stare Bystre, niedaleko Nowego Targu.
Przeprowadzone zostały tam badania sejsmiczne wzdłuż dwóch prostopadłych profili w celu odnalezienia prawdopodobnego miejsca przebiegu uskoku. Oprócz badań geofizycznych na terenie pracowali zarówno geolodzy jak
i geodeci. Pomysłodawcą wyjazdu był nowy członek naszego Koła – Adam Ahmed. Merytoryczną opiekę stanowili pani profesor dr inż. Anna Świerczewska (geologia) oraz mgr inż. Rafał Matuła i mgr inż. Klaudia Czaja (sejsmika).
30 października 2013 r. pojechaliśmy z georadarem do Dziekanowic. Badaliśmy teren pod przyszłe boisko piłkarskie w celu odnalezienia warstwy kulturowej. Na terenie okolicznych wsi znajdowano już bowiem ślady wczesnej działaloności człowieka. Pracowaliśmy z pomocą ekranowanej anteny 800MHz. Niestety z powodu awarii sprzętu zdołaliśmy zrobić jedynie cztery profile nie dające satysfakcjonujących wyników.
W dniach 17-19 maja czternastoosobowa grupa z naszego koła wyjechała do Kamiennej Góry na badania archeologiczne mające na celu zlokalizowanie poniemieckich wyrobisk. II wojna światowa odcisnęła swoje piętno na tej miejscowości: mieliśmy okazję zwiedzać częściowo udostępniony tunel, w którym morderczo pracowały setki, a możliwe nawet, że tysiące ludzi. Wszystko było objęte ścisłą tajemnicą, a tunele pełniły wiele funkcji, m.in. magazynu broni i sprzętu.
Z przekazów wiadomo, że podobnych tuneli może być w okolicach Kamiennej Góry znacznie więcej, trudno to jednak stwierdzić, bo prawdopodobnie wejścia do niektórych z nich zostały zasypane, a inne wysadziła armia radziecka.
Pod opieką dr inż. Moniki Łój, dr inż. Sławomira Porzucka oraz dr inż. Jerzego Ziętka dokonaliśmy pomiarów georadarowych i grawimetrycznych w kilku wybranych miejscach.
Badania wykonane były we współpracy z Urzędem Miasta Kamienna Góra.
Jak zawsze, wyjazd był również okazją do integracji, w której nie przeszkodziła nam nawet deszczowa pogoda pierwszego dnia.
30. listopada 2012 r. członkowie Geofonu wzięli udział w wykonywaniu pomiarów sejsmicznych pod Krakowem, aby sprawdzić czy badany teren jest obszarem osuwiskowym. Studenci pomagali doktorantom: mgr inż. Klaudia Czaja oraz mgr inż. Robert Matula.
Pomiary przeprowadzane były przy użyciu sprzętu: Terraloc MK 3 firmy ABEM. Geofony zostały rozstawione wzdłuż kabla o długości ok. 40m, przechodzącego przez badany teren. Częstotliwość geofonów mieściła się w zakresie od 4-10 Hz. Wzbudzanie sygnału następowało poprzez uderzanie 5 kg młotkiem w płytę, obok której zawsze umieszczany był dodatkowy geofon, zapisujący drgania.
Celem pomiarów było zarejestrowanie fali refrakcyjnej, ale także fali powierzchniowej (dlatego zastosowane zostały geofony o niskiej częstotliwości).
W wykonaniu pomiarów pomagali: K. Cichy, M. Mężyk, K. Odelga, M. Zaręba, M. Żaczek.
(fot. osuwiska.pgi.gov.pl, SOPO)
Dnia 6 listopada 2012 grupa członków naszego Koła, pod opieką dr Jerzego Karczewskiego, przeprowadziła badania georadarowe na terenie Zespółu Szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Bochni . Celem naszej wyprawy było odnalezienie fundamentów oraz pozostałości murów zabudowań klasztornych z końca XVI w. Wsparcia merytorycznego w tematyce archeologicznej udzielił nam Pan Marek Materna, przedstawiciel bocheńskiego muzeum.
Pomimo dość niekorzystynych warunków atmosferycznych (między innymi deszczu), wspólnymi siłami udało nam się wykonać 24 profile pomiarowe na obszarze 288 metrów kwadratowych. W tym celu wykorzystaliśmy dwa typy anten o parametrach 500 i 800MHz.
Created with Mobirise - More here